تبریک با مقدمه ای طولانی!

میخوام مطلبی بنویسم که مقدمه اش از اصل مطلب بیشتر و مهم تره! مقدمه اینه:

وقتی افراد دارای معلولیت در عرصه های مختلف حضور دارند و موفق هم هستند، پیام اونها به جامعه و مردم غیرمعلول چند نکته است:

۱٫ معلولیت داشتن به این معنی نیست که فرد بدبخت و بیچاره است و نیازمند دلسوزی افراد غیرمعلوله.

۲٫ معلولیت فقط گوشه هایی از توانایی جسمی یا ذهنی فرد را درگیر میکنه و نه همۀ توانایی های اون فرد رو.

۳٫ معلولیت گاهی باعث محدودیت هایی میشه اما انسان موجود عجیبیه و توانایی داره که در مواجهه با محدودیت ها، جنبه هایی دیگر از ظرفیت وجودی و توانایی هاشو کشف کنه و رشد بده. به همین دلیل، زندگی با معلولیت اونقدرها هم سخت و عجیب غریب نیست که افراد غیرمعلول فکر میکنن!

۴٫ وقتی فرد دارای معلولیت رو می بینید، به انسان بودنش فکر کنید و نه به معلول بودنش. به اینکه او هم حتما توانایی های زیادی داره که شما هنوز نمیدونید و فقط از جنبه ناتوانی بهش نگاه می کنید.

۵٫ افراد دارای معلولیت مثل همه ما انسان های غیرمعلول هستند اما فقط در لحظه ای، به خاطر تصادف، یا بیماری، یا از بدو تولد، دچار شرایط خاصی شدند که با شرایط ما کمی متفاوته. فقط شرایط اونها با شرایط مای غیرمعلول متفاوته و نه انسان بودن و انسانیت مون.

۶٫ افراد دارای معلولیت مثل افراد غیرمعلول درک می کنند و می فهمند. معلولیت به معنی این نیست که اونها نمی فهمند یا کمتر می فهمند.

۷٫ معلولیت نداشتن هرگز ملاکی برای بهتر بودن و سر بودن نیست. اگر فردی معلولیت داره، معنی اش این نیست که ما که معلولیت نداریم، سر هستیم و بهتر؛ و اونها که معلولیت دارند، کمتر و فروتر از ما هستند.

۸٫ معلولیت نداشتن یک شرایط موقتی هست. هیچ تضمینی نیست که در آینده ای نزدیک یا دور، مای غیرمعلول دچار این شرایط نشیم. پس نگید که معلولیت ربطی به ما نداره. در نتیجه:

۹٫ حامی حقوق افراد دارای معلولیت باشید. هرچند خیریه ها نیازمند کمک مالی شما هستند، اما حقوق افراد دارای معلولیت کار خیریه نیست که ما انجام بدیم و دلخوش باشیم که وظیفه مون رو عمل کردیم. حقوق افراد دارای معلولیت مثل حقوق انسانی و اجتماعی افراد غیرمعلول هست: باید دفاع کنیم از حق افراد دارای معلولیت برای حضور راحت و بی خطر در جامعه، مناسب سازی شدن مکان های عمومی، مناسب سازی شدن مدارس و دانشگاه ها، استخدام و اشتغال افراد دارای معلولیت، ازدواج و همه حقوقی که یک فرد غیرمعلول می تونه خواهانش باشه. از حقوق کودکان دارای معلولیت دفاع کنیم، برای اونها حق بازی، حق شرکت در جمع کودکان، حق رفتن به شهربازی، حق تحصیل و به خصوص تحصیل در کنار کودکان غیرمعلول را قائل باشیم و برای تامین این حقوق، حداقل حرف بزنیم و جامعه اطرافمون رو آگاه کنیم.

 حالا بریم سراغ اصل مطلب:

مسابقات پاراسیایی جوانان در مالزی هم تمام شد و کاروان ورزشی جوانان دارای معلولیت ایران با ۲۷ طلا، ۱۳ نقره و ۱۹ برنز در جایگاه دوم آسیا ایستاد. یعنی در مجموع کاروان ایران با ۵۹ مدال از سومین دوره بازی های پاراآسیای مالزی خداحافظی کرد.

از طرف اعضای گروه مجازی حامیان حقوق معلولیت، کسب مدال های رنگارنگ و عنوان دومی آسیا را به همه ورزشکاران دختر و پسر دارای معلولیت، مربیان، خانواده ها، مشوقان و حامیان حقوق معلولیت تبریک میگم.

6 دیدگاه در “تبریک با مقدمه ای طولانی!

 1. مقدمه خیلی خوبی بود وبسیار مهم .پیروزی نوجوانان و جوانان ورزشکار معلول راهم تبریک میگویم
  _____
  پاسخ: ممنون مونا جان از توجه و نظرت. شاد باشی و همچنان موفق :)

 2. نگین جونم، حرف حساب جواب نداره
  نوشته هاتو میدم مهدی میخونه . میدونی که اینورا طرفدار زیادداری
  خوشحالم از موفقیت ورزشکاران ایران .خبراشو توگروه دنبال میکردم
  :)
  ____
  پاسخ: ممنونم فیمای عزیزم. خیلی مهربونی. سلام گرم منو به مهدی جان و کارن برسون. احتمالا به زودی می بینمت :*

 3. خدمت خواهر بزرگوارم سلام عرض میکنم.از مطلب زیبای شما لذت بردم . برای ما که معلول و بااین مشکلات زندگی میکنیم هرخط که می نویسی مرهم به زخمهای کهنه است. خداوند منان قلمی توانمند را در دستان انسانی مهربان و فهمیده ونوعدوست قرار داده وآنرا در خدمت به همنوعان بکارمیگیرد. ذکر خیر شما با فهیمه خانم بودو ما درهرنمازصبح برای شما خواهر میتن و فرهیخته دعا میکنیم. یاعلی مدد
  _____
  پاسخ: سلام آقای توسل زاده عزیز. از دیدن پیامتون خیلی خوشحال شدم چون مدتها بود که بی خبر بودم ازتون. ایمیل هم فرستادم البته مطمئن نبودم که ایمیل هاتو رو چک میکنید یا نه.
  از محبت همیشگی شما بسیار ممنونم. امیدوارم شایسته حُسن نظر و لطف شما باشم. سلام منو به همسر گرامی و فرزندان برسونید و اگه تونستید، حتما ایمیلتون رو برام ایمیل کنید.

 4. فراموش کردم پیروزی معلولان عزیز را تبریک و تهنیت بگویم مخصوصا گلبال که عزیزی از ما عضو تیم ملی باعث سربلندی و افتخارما است

 5. تبریکککککک! خوبین خانم دکتر؟ دلمون براتون تنگ شده
  ____
  پاسخ: سلام آقای دکتر سام عزیز! خوبید؟ منم دلتنگ هستم. ایشالا به زودی دیداری تازه کنیم :)

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.